اولین 'گردهمایی «تغییرات اقلیمی، ریزگردها و اقدامات مشترک بین­ المللی منابع طبیعی استان کرمان»

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، روز دوشنبه 14 اسفندماه 96، به مناسبت آغاز هفته منابع طبیعی اولین گردهمایی «تغییرات اقلیمی، ریزگردها و اقدامات مشترک بین­ المللی منابع طبیعی استان کرمان» با حضوردکتر نظام آبادی پور؛ معاون پژوهشی و فناوری، دکترشریف پور؛ رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دکتر صادق کریمی؛ رئیس بخش جغرافیا و برنامه ریزی شهری، دکترخبازی؛ عضو هیأت علمی دانشگاه، دکتر حسینخانی؛ سرپرست روابط عمومی دانشگاه، مهندس رجبی ­زاده؛ مدیر کل اداره منابع طبیعی استان به همراه جمعی از معاونین اداره منابع طبیعی و به همت بخش جغرافیا و برنامه ریزی شهری دانشکده ادبیات و علوم انسانی، معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه، اداره کل منابع طبیعی و آبخیز داری استان، انجمن علمی بخش جغرافیا و برنامه ریزی شهری، اداره امورعمومی دانشگاه و کانون محیط زیست مهد کودک دانشگاه در تالار صبا پژوهشکدۀ فرهنگ اسلام و ایران برگزار شد.

تلاوت قرآن کریم و پخش سرود جمهوری آغازگر مراسم بود.

  دکتر حسینخانی؛ سرپرست روابط عمومی دانشگاه، ضمن خیر مقدم به حضار،  اشعاری را در وصف طبیعت بیان کرد و مناسبت های پیش رو، 15 اسفند روز درختکاری، میلاد حضرت فاطمه(س) و روز مادر را تبریک گفت و از برگزارکنندگان این همایش تشکر و قدر دانی کرد.

دکتر نظام آبادی پور؛ معاون پژوهشی و فناوری، به نیابت از دکتر طاهر؛ رئیس دانشگاه، ضمن خوشامد گویی به اعضاء و مهمانان در جلسه، از گروه جغرافیا و برنامه ریزی شهری دانشکده ادبیات و علوم انسانی که این جلسه سخنرانی علمی را برگزار کردند تقدیر و تشکرکرد.

وی گفت: آنچه که این روزها در جامعه ما خیلی نمود پیدا کرده است بازنگری داده می شود در زمینه ماموریت های دانشگاه و از آنجا که حدود 38 درصداز فارغ التحصیلان دانشگاهی ما از یک طرف دچار مشکل اشتغال هستند و زمینه های متعددی وجود دارد که آیا گسترش آموزش عالی صلاح  بوده یا نه ، وزارتخانه به صورت کارشناسی پیش می رود و ازطرفی رسالت های جدیدی برای آموزش عالی تعریف کرده اند که این رسالت ها مربوط به الان هم نیست از وقتی که آینده نگری کردند و عنوان آموزش عالی به وزارت علوم تحقیقات و فن آوری تغییر کرد، این ماموریت ها  عوض شد. در بحث آموزش عالی،  ما  سابقا متولی پژوهش بودیم اما بخش فناوری نیز به آن اضافه شد که در این بخش ما باید ارتباط دانشگاه، جامعه و صنعت را زیادتر کنیم . واقعیت این است که یکی از کارکردهای دانشگاه رفع مشکلات جامعه در ماموریت ها است . دانشگاه  باهنر بعنوان دانشگاه مادر در منطقه و یکی ازدانشگاه های با پتانسیل بالا می باشد که دارای 750 عضو هیات علمی و 1000 دانشجوی دکتری در صد رشته گوناگون و 4000 دانشجوی کارشناسی ارشد آماده همکاری وهماهنگی می باشد تا بتوانیم به صنایع و سازمانهای مختلف کمک کنیم و با همین جلسات و همایش ها اهداف کوچک را برنامه ریزی نماییم .

مهندس رجبی­ زاده؛ مدیر کل محترم منابع طبیعی استان، گفت: بحث بیابان و بیابان زایی یکی از معضلات بزرگ جامعه است و در استان کرمان به علت گستردگی در دو منطقه اداره منابع طبیعی وجود دارد یکی در شمال استان و دیگری در جنوب استان. از نظر مساحت در شمال استان تقریبا 13 میلیون هکتار واجد تاریخ منابع طبیعی است و شمال استان کرمان 45 درصد آن را بیابان تشکیل می دهد که یکی از دلایل آن همجواری با کویر و کمبود نزولات آسمانی است و حدود 4 میلیون هکتار از کویر در محدوده جغرافیایی استان کرمان قرار گرفته است.

وی در ادامه گفت: سرانه بیابان در ایران دو برابر متوسط جهان است ودر استان کرمان 5 برابر متوسط کشور و 11 برابرمتوسط جهانی، یعنی استان ما یک استان بیابانی است عوامل فرسایش بادی و حرکت شن های روان از عوامل طبیعی است که در فصول مختلف در استان وجود دارد.

وی درادامه سخنان تخصصی خود را در قالب پاورپوینت ارائه داد.

در ادامه کلیپی از وضعیت منابع طبیعی استان کرمان پخش شد.

سمینار تخصصی دکتر صادق کریمی و دکتر مصطفی خبازی با موضوع «تغییر اقلیم و تغییرات خاستگاه ریزگردهای انتشار یافته در ایران» و سمینار تخصصی اجرای پروژه بین المللی ترسیب کربن توسط مهندس کلانترزاده؛ مدیر پروژه بین المللی ترسیب کربن ،  در قالب پاورپوینت ارائه شد.

در پایان، سرود  نونهالان مهدکودک با موضوع منابع طبیعی اجرا شد و برنامه کاشت 50 اصله درخت توسط مسئولان، دانشجویان و نونهالان مهدکودک دانشگاه برگزار شد.